С днем рационализаторов и изобретателей... Ими гордиться Кличевщина.

30 июня отмечается день рационализаторов и изобретателей. Мы знакомим Вас со своими земляками, материалы о которых есть в нашем фонде.

Жанна Степановна Потехина - кандидат биологических наук, заведующая группой экспериментальной микробиологии Института экологии Волжского бассейна РАН.

Автор более 60 научных работ и 7 патентов на изобретения. Уроженка д.Биордо Кличевского района. Проживает в г.Тольятти РФ.
Изобрела единственный в мире способ борьбы с коррозией металла с помощью микроорганизмов.

В фондах нашего музея хранятся авторские свидетельства и патенты на и изобретения, научный труд.

Віткоўскі Альгерд Віктаравіч (1936)
Нарадзіўся ў в. Турчылоў у сям`і сялян. Скончыў Мінскі фінансавы тэхнікум, завочна Беларускі палітэхнічны інстытут (1970).

Былы галоўны спецыяліст тэхнічнага аддзела Беларускага дзяржаўнага інстытута праектавання аб`ектаў сельскагаспадарчай вытворчасці, лаўрэат Дзяржаўнай прэміі Савета Міністраў БССР за распрацоўкі навуковых праблем і ўкараненне дасягненняў навукі і тэхнікі ў галіне будаўніцтва, архітэктуры і будаўнічых матэрыялаў. Мае шматлікія ўрадавыя ўзнагароды.

У фондах нашага музея захоўваюцца асабістыя рэчы вынаходніка: дыплом, граматы і дыпломы за актыўную дзейнасць і іншыя.

Авторское свидетельство, Жанна Степановна Потехина
Патент, Жанна Степановна Потехина